gallery/56

دکتر علی معروفی در سال ۱۳۴۴ متولد شد. وی دارای دکترای (P.H.D) علوم ورزشی از دانشگاه تری‌نیتی آمریکا می‌باشد .  او از ایام کودکی با جدیت به فراگیری هنرهای رزمی پرداخته و پس از سفر به ژاپن در همان‌جا به آیکیدو روی آورد و موفق به دریافت چندین لوح تقدیر و اخذ مدرک معتبر جهانی از سوی استاد کیس شومارو اونشیبا فرزند مؤسس آیکیدو در جهان گردید . ایشان پس از سفرهای متعدد ورزشی و تحقیقی به کشورهای متعدد جهان، برای نخستین‌بار هنر رزمی آیکیدو را در ایران و اقیانوسیه (ساموا) بنیانگزاری کرد و در همین حین به آموزش این رشته ورزشی در باشگاه‌های خصوصی خود به علاقمندان ایرانی و خارجی پرداخت .  استاد هم‌اکنون نیز به این امر مشغول می‌باشد .  جاذبه فعالیت‌های ادبی و فرهنگی، طی عملکردهای تحقیقاتی، وی را به نگارش رمان بلند چند جلدی آفت‌زدگان وا داشت .  وی در حال حاضر علاوه‌بر فعالیت‌های ورزشی پا در عرصه هنر هفتم یعنی ساخت و کارگردانی فیلم‌های سینمائی گذارده است .

آیکیدو چیست ؟ در فرهنگ ژاپن "آیکیدو" چنین تعریف شده است: "جهان با این عظمت خود شاخه ای از تنه «آی کی» (AI KI) می باشد و «آی کی» نوری است که انسانها به واسطه آن می توانند جهان را بشکافند و «دو» (DO) به معنی روش است و بنابراین Aikido یعنی روش آی کی.پی ریزی آیکیدو :ورزش "آیکیدو" دارای تشکیلات فامیلی می باشد، به این معنا که سرپرستی، مدیریت و سازماندهی این رشته از طریق پدر به فرزند خود منتقل می شود و علت این انتقال ایجاد هماهنگی و پیوستگی بین فنون این ورزش با موسس آن استاد «موریهه اوئشیبا» می باشد، لذا پس از درگذشت استاد «موریهه اوئشیبا» مدیریت و اداره تشکیلات مرکزی به فرزند ایشان استاد «کیس شومارو اوئشیبا» (Kisshomaru Ueshiba) انتقال یافت. هزاران مربی زیر نظر استاد «کیس شومارو»در کشور ژاپن و دیگر ممالک تحت تعلیم این سبک رزمی بوده اند. در ضمن لازم به ذکر است که باشگاه مرکزی «آیکیدو» در شهر «شین جوکو» ژاپن (Shin Juku) قرار دارد به نام "Hombu Dojo" که سمت مدیریت آن را استاد «موریترو اوئشیبا» فرزند کیس شومارو به عهده دارد.

بر اساس ویکی پدیای فارسی: مُریهه اوشیبا ( Ueshiba Morihei) بنیان‌گذار ورزش رزمی آیکیدو است. اغلب به او لقب بنیان‌گذار (به ژاپنی: 開祖 Kaiso) یا استاد بزرگ (به ژاپنی: O'Sensei 大先生/翁先生) را دادند.

او درسال ۱۸۸۳ در کشور ژاپن دیده به جهان گشود و پس از هشتاد و شش سال عمر در سال ۱۹۶۹ دیده از جهان فروبست. وی درسبک‌های متعددی از جمله جوجیتسو دارای مدرک بود و همچنین دربکارگیری از نیزه و شمشیـر مهارتی خاص داشت. وی با تغییر و تعدیل برخی از فنون جوجیتسو، از آنها در آیکیدو استفاده نمود و فنون منحصر به فرد دیگری را نیز درهنر رزمی خود بکارگرفت.

آیکیدو نامی است که او برای هنر رزمی خود انتخاب نمود. این کلمه مرکب از سه جـزء آی، کی و دو می‌باشد که معنای اصلی آنها به ترتیب هماهنگی، نیروی درونی و راه و روش می‌باشد. تلفظ آی به معنای هماهنگی، با آی به معنای عشـق یکی است و اوشیبا از هر دو آنها، برای رساندن پیام این هنر رزمی بهره می‌برد.

https://www.aikidofaq.com/bilder/osensei/osensei13
gallery/5554545
https://iran-aikido.000webhostapp.com/photos/intro_maroufi

به وبسایت رسمی استاد علی معروفی خوش آمدید